ONSDAG

HEJ ONSDAGSKÖREN!

 

Här är länken där Maria lägger upp nya låtar, noter etc etc. Klicka här!

 

-----------------------------------------

 

VÅRTERMINEN 2019

Vårterminen börjar igen den 16 januari. Senast anmälningsdag är den 2 januari och du anmäler dig genom att betala in 1.000 kr på föreningen Teaterkörens pg 1270522-4. Skriv namn och "ons".

Om du inte har möjlighet att betala in hela avgiften då, kan du istället anmäla dig genom att maila maria@sangbolaget.com, tala om att du tänker fortsätta i kören i vår, och sedan betala in avgiften senast 1/2. Anmälan är bindande.

 

 

Vill du göra uppehåll i körsången denna termin, men stå kvar som föreningsmedlem(och därmed ha möjlighet att komma tillbaka och sjunga en annan termin), betalar du enbart medlemsavgiften som är 50 kr, också detta senast 2 januari

 

Videos från De dödas dag/Dia de muertos på Etnografiska museet

Tack Stefan Sjölander för filmerna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Här är några olika smakprov från

workshopen med Charlotta Öfverholm

Bilder och video från Fabian Kriese

 

Intern facebookgrupp för onsdagskören: https://www.facebook.com/groups/370188253362569/

 

Viktiga datum/ tider

 

Planering hösten 2018

19/12 (onsdagsbar).

 

 

Våren 2019

16 januari: start vårtermin

20 februari. Körövningen startar 18.00 och följs av årsmötet för föreningen kl 20.15 (ung)

22/23 mars: Konsert(er)

 

Därefter fortsätter vårterminen med körövningar och ev något mindre framträdande.

 

 

Vår Spotifylista:

https://open.spotify.com/user/tombolin/playlist/3bNdh9N4FOaeZB1EKg6cGP

 

 

Om du kommer försent!

Ingången är låst efter 10 minuter - istället är nödutgången, (längst uppe i salongen) öppen under repetitionerna.

 

Får du inte informationsmailen? Meddela detta till info@teaterkoren.se så fixar vi det.

 

Ni som har Facebook får gärna "Gilla" oss, gör det här!

 

Fram för förslag och idéer!

Vi tar gärna emot synpunkter, förslag, tips och idéer på info@teaterkoren.se. Det kan vara synpunkter på hur körrepen är organiserade, förslag på sånger att sjunga eller sammanhang som det vore roligt för Teaterkören att medverka i. All input mottages tacksamt!

 

Onsdagskörens planeringsgrupp

Elin Westin (sammankallande)

elin.westin@gmail.com

Johanna Wahlberg Couch

johanna_wahlberg@hotmail.com

Jonas Hugosson

jonashugosson10@gmail.com

Kajsa Nordin kajsa.nordin@gmail.com

Maria Peters maria@sangbolaget.com

Sofia Hjort

hjort004@hjort.it

Åsa Lundeqvist Hassel isa.hassel@gmail.com

Ellen Gustafsson ellengustafsson@hotmail.com

Ylva Kullenberg

ylva@ylvakullenberg.se

 

Vill du också vara med och ta ansvar och organisera kören? Maila någon i planeringsgruppen!

 

 

Föreningsstyrelsen

Marianne Schvarcz (ordförande)

marianne.schvarcz@gmail.com

Agneta Edberg-Menor (kassör)

agnethae@hotmail.com

Anki Thunholm

an.thunholm@telia.com

Rune Gullmarstam

r.gullmarstam@gmail.com

 

 

Har du frågor om ditt medlemskap, kontakta Agneta Edberg-Menor i styrelsen.

 

Protokoll från tidigare årsmöten:

2018

2017

2016

2015

2014

2013, även resultat från gruppdiskussionen

2012